Czym karmić królika

Dieta królika dobierana jest w zależności od celu hodowli. Jednak niezależnie od rasy, wielkości i przeznaczenia zwierzęta te powinny być karmione sianem. Jest ono jednym z najważniejszych składników pokarmowych, ponieważ zawiera ważne, potrzebne dla zdrowia królika substancje, zwłaszcza to kupowane w postaci zbitych kul wytworzonych z granulatu.

Ponadto siano pomaga pozbywać się z układu trawiennego włosów, jakie królik zlizuje, a które to mogą powodować zator w jego żołądku i poważne komplikacje. W sianku zawarte są potrzebne witaminy i minerały, królik przeżywając je ściera sobie także zęby, co jest istotne dla utrzymania ich w zdrowiu. Zawsze należy odpowiednio dobierać siano, nie może być zepsute, a jeśli jest źle przechowywane także może zaszkodzić.

W sklepach weterynaryjnych czy zoologicznych dostępne są również specjalnie suszone mieszaki zawierające suche rośliny rosnące na łąkach i zioła: rumianek, stokrotki, mniszek, szałwia, koperek, bazylia z domieszkę owsa, czyli tego co w naturze zjadają te zwierzęta. To są warianty głównie na jesień i zimę a w momencie kiedy jest lato i mamy dostęp do świeżej trawy także dobrze jest podsuwać ją królikowi domowemu. Jeśli jednak dobrej trawki; czystej i nie rosnącej prze drogach- brak, siano będzie najlepszym jej zamiennikiem.

Królik mieszkający w domu powinien mieć swoją klatkę, gdzie swobodnie rozciągając się wypoczywa i w niej także powinno znaleźć się poidełko. Zapewni ono pupilowi stały dostęp do wody, która powinna być na bieżąco wymieniana aby zachowała świeżość a i samo poidełko musi być regularnie czyszczone, żeby nie namnażały się w nim bakterie. Woda dla królika powinna być przegotowana nigdy prosto z kranu lub też z butelki, ale nie gazowana i nisko mineralizowana.

Co do innych składników pożywienia króliczego powinny nimi być warzywa. Nie trzeba ich rozdrabniać, w niektórych przypadkach konieczne jest obranie i umycie, ale podajemy w całości, aby królik mógł je gryźć i dbać o ząbki. Przynajmniej dwa posiłki dziennie muszą być wzbogacone warzywkami.

Jeśli chodzi o owoce traktowane są jako deser dla królika, nie wprowadza się ich na stałe do diety. Podajemy je od czasu do czasu, dokładnie myjąc i usuwając tym samym bakterie i co ważne nie karmimy pupila owocami egzotycznymi. Dobra opieka nad królikiem i jego pielęgnacja wyraża się w trosce o to jak on mieszka i co je.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 19353 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 353

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/czym-karmic-krolika/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:358 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/functions.php(3598): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/plugin.php(524): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xjd/public_html/503.pl/wp-includes/load.php(671): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/xjd/public_html/503.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 358