Najczęstsze choroby królików

Posiadanie długouchego przyjaciela w domu wiąże się z wieloma obowiązkami, do których należy właściwa pielęgnacja, dbałość o czystość klatki, w której zamieszkuje zwierzak oraz należyte karmienie królika. Ponadto istotną jest wiedza jaką powinno się posiadać na temat danej rasy, upodobań, oraz skłonności do chorób. Pewne zaniedbania jak zła pielęgnacja, niedostateczna higiena, nieutrzymywanie ciała zwierzęcia w zdrowiu poprzez doprowadzanie do powstawania ran oraz nieusuwanie pasożytów tak zewnętrznych jak i wewnętrznych będą powodować schorzenia u wszystkich ras króliczych.

I o tym trzeba bezwzględnie pamiętać, inaczej posiadanie takiego pupila w domu nie ma najmniejszego sensu. Natomiast w pewnych przypadkach choroby mogą pojawiać się mimo należytej opieki. U królików angorskich może występować choroba polegająca na gromadzeniu się w układzie trawiennym włosów, która w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci.

Czasami pomimo szczotkowania tak się dzieje wtedy więc należy zastosować specjalne preparaty, które będą rozbijać gromadzące się kłębki futra. Oprócz tego poważnego problemu nasi kicający przyjaciele mogą zapadać na wiele innych przypadłości.

Nie rzadkimi są choroby układu oddechowego, do których zaliczymy takie dolegliwości na jakie zapadają także ludzie, więc będzie to katar, przeziębienie, zapalenie płuc czy zadławienie. Katar bywa bakteryjny, zaraźliwy, i może przerodzić się w coś poważniejszego jeśli nie będzie leczony na przykład w zapalenie płuc. Inny rodzaj kataru nie zaraźliwego to uczulenie na pyłki lub suchość w mieszkaniu pojawiająca się w okresie grzewczym, wtedy nasz królik może kichać, dlatego najlepiej eliminować z jego otoczenia wszystko co ten katar powoduje, aby zwierzę nie męczyło się.

Oczy bywają również atakowane przez choroby takie jak zaćma, jaskra, zapalenie spojówek. Często także króliki zapadają na choroby uszu (zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego). Zachowują się wtedy dosyć charakterystycznie: mają przekrzywioną głowę, potrząsają nią, drapią się w uchu. Przyczyną mogą być pasożyty- świerzbowiec, bakterie, grzyby lub ciało obce w uchu.

Ogólnie rzecz biorąc króliki to zwierzęta mało odporne na choroby, dlatego lepiej zapobiegać wielu z nich, gdyż leczenie bywa nieskuteczne i kosztowne. A jak się okazuje dbałość o higienę wokół zwierzaka i jego samego jest w tym względzie najlepszą profilaktyką.