Rozmnażanie królików

Aby móc powiększyć króliczą rodzinę należy oczywiście być w posiadaniu króliczka samiczki i samca. W warunkach domowych raczej rzadko właściciele decydują się na posiadanie większej gromadki, zwykle jeden lub dwa egzemplarze jako pupile domowe wystarczają dla towarzystwa.

Natomiast w hodowlach z prawdziwego zdarzenia, gdzie rodzą się rasowe króliki, posiadające odpowiedni wygląd i rodowód, przeznaczone na sprzedaż, umiejętność łączenia ich w pary jest bardzo ważna, dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Muszą one mieć odpowiednie umaszczenie, długość futra, masę i budowę ciała aby mogły zostać uznane za rasowe.

To się nazywa kojarzenie tych samych ras, natomiast rozmnażać można także poprzez skrzyżowanie różnych ras chcąc osiągnąć odmienne cele. Samica królika osiąga dojrzałość płciową około 4-6 miesiąca życia, jednak zaleca się aby miały one około 8 miesięcy w momencie kiedy staną się ciężarne. Samiec z kolei nieco później staje się dojrzały bo około 6-7 miesiąca. W momencie kiedy chcemy rozmnażać króliki nierasowe należy pamiętać aby samiec i samica były mniej więcej tej samej wielkości.

Królicza ciąża trwa około 32 dni a w miocie może pojawić się od 4 do 12 małych, jednak najczęściej jest och około 6. Młode zaraz po urodzeniu ważą od 40 do 100g, więc są bardzo malutkie i delikatniutkie. Oczka zaczynają otwierać po około 9 dniach i jeśli matka będzie miała odpowiednio dużo pokarmu po 8-9 tygodniach można je odstawić od matki. Często same próbują już jeść, ponieważ samica już nie karmi ich tak często.

Zanim króliczki przyjdą na świat, królica urządzi sobie gniazdo, w tym celu do klatki można wstawić jej kartonowe pudełko z wyciętym otworem a ona sama je przygotuje, moszcząc sianem i własnym futrem. Ślepe, łyse i głuche maluchy powinny bezwzględnie cały czas pozostawać przy matce ich dotykanie czy wyjmowanie z gniazda może doprowadzić do tego, że królica je odrzuci. Ich ciało zacznie pokrywać się sierścią po około 4 dniach, jednak nadal pozostają ślepe. Królica z młodymi w domowych warunkach powinna mieć zapewnione właściwe warunki.

Temperatura nie powinna być większa niż 20 oC i mniejsza jak 18oC. Jeśli będzie za ciepło może dojść do przegrzania maluchów i ich śmierci. Małe, ale samodzielne króliki można dokarmiać pokarmem stałym w postaci sianka i granulatu jaki kupuje się z przeznaczeniem dla małych królików. Zieleninkę podajemy dopiero od 3 miesiąca życia.